Kamienie na szaniec to jedna z bardziej lubianych lektur szkolnych. Co za to odpowiada? Między innymi angażująca i poruszająca młodego czytelnika historia. Ta nabiera tym większego znaczenia, gdy dowiadujemy się, że została oparta na faktach z życia autora. Aleksander Kamiński był dziennikarzem i reportażystą, a w trakcie II wojny światowej dodatkowo dołączył do Szarych Szeregów. Wiele ze swoich wspomnień zawarł właśnie w kamienie na szaniec książka (tania książka i szybka wysyłka!). Co sprawiło, że historia Kamińskiego jest tak uniwersalna?

To, co wydarzyło się naprawdę

Aleksander Kamiński w Kamieniach na szaniec tworzy trzech bohaterów, którzy postanawiają bronić Warszawy podczas powstania. Każdy z tych młodych mężczyzn jest wzorowany na postaciach, które autor poznał w rzeczywistości. Należy zaznaczyć, że Kamiński nie unika w powieści bardziej brutalnych elementów. Poza fragmentami skupiającymi się na przyjaźni pomiędzy chłopcami zostaniemy zderzeni z brutalnością wojny oraz cierpieniem, jakie ta powoduje. 

Zniszczona Warszawa

W Kamieniach na szaniec porusza też i sam obraz wojny. Choć fabuła przepełniona jest akcją i stałą pogonią naprzód, to w tle przewija się nam obraz coraz bardziej zniszczonej Warszawy. Kamiński zwraca uwagę na to, ile złego przynosi wojna i jak bardzo odbija się na psychice ludzi, którym przyszło żyć podczas okupacji. Kamienie na szaniec to jedna z lepszych lektur szkolnych, która nie tylko wywołuje emocje, ale i zmusza do zastanowienia się nad absurdem wynikającym z wywoływania wojen. To jednocześnie piękna historia o przyjaźni. 

Kamienie na szaniec autorstwa Aleksandra Kamińskiego to:

– polska powieść historyczna, należąca do klasyki gatunku,

– od lat obowiązkowa lektura szkolna,

– powieść stworzona na podstawie autentycznych wydarzeń,

– prosta, ale angażująca i poruszająca historia o walce o ojczyznę,

– bohaterowie, na których nam zależy,

– uniwersalna historia, która się nie zestarzała.