Kamienie na szaniec książka Aleksandra Kamińskiego ukazały się po raz pierwszy w 1943 roku, a więc w czasie, kiedy Polacy nadal walczyli z okupantem. Historia niezwykłych harcerzy, którzy przypłacili życiem walkę o ideały, stała się jedną z najważniejszych książek, która dodawała siły Polakom w wojennej rzeczywistości i podczas Powstania Warszawskiego, które wkrótce wybuchło. 

Zośka, Alek i Rudy – przyjaciele aż do śmierci

Książka ta jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że relacjonowała na gorąco najważniejsze wydarzenia z okupowanej Warszawy, ale również dlatego, że autor znał opisywanych bohaterów. Tadeusz “Zośka” Zawadzki, Jan “Rudy” Bytnar oraz Aleksy “Alek”Dawidowski byli uczniami warszawskiego liceum, którzy w sierpniu 1939 roku snuli odważne plany na przyszłość. 1 września rozpoczęła się jednak wojna, która zniweczyła plany milionów ludzi, a głównych bohaterów książki zmotywowała do niezwłocznego podjęcia działań. Trójka przyjaciół przeprowadziła podczas okupacji akcje dywersyjne, o których mówiła cała Warszawa i które przeszły do historii, a ich odwaga okraszona była poczuciem humoru i nonszalancją, na którą stać tylko młodych ludzi. Nie udało im się jednak uniknąć tragedii.

Kiedy Gestapo złapało Rudego

Moment, w którym Gestapo aresztowało Rudego w marcu 1943 roku, zapoczątkował serię fatalnych wydarzeń. Przesłuchiwany w wyjątkowo bestialski sposób Jan Bytnar nie zdradził nikogo ze swoich przyjaciół wbrew torturom. Tymczasem przyjaciele szykowali akcję, podczas której zamierzali go odbić. Zakończyła się ona połowicznym sukcesem. Chłopaka rzeczywiści udało się odbić Niemcom, ale podczas akcji postrzelony został Alek. Przyjaciele zmarli tego samego dnia, jeden wskutek długotrwałego maltretowania, a drugi wskutek odniesionych w strzelaninie ran. Kilka miesięcy później w innej akcji zginął również Tadeusz Zawadzki, a ich odwaga, braterstwo, lojalność i walka o ideały stały się inspiracją dla tych, którzy wciąż walczyli. “Kamienie na szaniec” to powieść będąca pomnikiem na ich cześć, ale również upamiętnieniem wszystkich tych, którzy zginęli w walce z bezwzględnym wrogiem.